7 april 2026

De geactualiseerde kerndoelen Nederlands leggen een basis voor rijk onderwijs voor alle leerlingen en vormen een brede opdracht voor het onderwijs. Ondersteuning van de Bibliotheek is hierbij zeer welkom.

Zo kan de Bibliotheek een grote bijdrage leveren aan het creëren van een rijke taal- en leesomgeving (kerndoel 1), door het adviseren over het leesbeleid en het vormgeven van een rijke, actuele en diverse collectie. Met het aanbieden van scholing kan de Bibliotheek ervoor zorgen dat leraren hun leerlingen beter kunnen helpen bij het opdoen van ervaring met literatuur (kerndoel 8).

Deze en meer suggesties vind je in het Inspiratiedocument Aan de slag met de kerndoelen Nederlands (2025). Hierin geven wij voorbeelden van de rol die de Bibliotheek kan spelen bij het maken van een goede vertaalslag van kerndoelen naar onderwijsactiviteiten en didactiek.

Deze verzameling van ideeën is tot stand gekomen in samenwerking met mensen uit de Bibliotheek en het onderwijs. We rekenen erop dat deze suggesties een bijdrage kunnen leveren aan een betekenisvolle samenwerking tussen school en Bibliotheek, en daarmee aan de taalontwikkeling van de leerlingen.

Stichting Lezen en de Bibliotheek op school